HAKKIMIZDA
Pilkington

Cam enerji tüketiminin ve sera gazlarının azaltılmasında önemli rol oynar. Aynı zamanda cam ısı ve UV ışınlarının geçirgenliğini kontrol ederken binadakilerin konforunu ve verimliliklerini arttıran bir etkendir. Bu bağlamda Pilkington sektördeki birçok yeniliğe öncü olmuştur.

Cam Sektöründe Bir İlk:
Günümüzde cam ürünleri Pilkington’ın bulduğu Float Glass işlemi sonrasında cam daha karmaşık bir hale gelmiş ve sektöre yenilik katmıştır. 1952 de bulunan bu yöntem ile camın özellikleri zenginleştirilmiş farklı fonksiyonlar katılmıştır.

Cam Üretimi:

Float Glass:
Pilkington tarafından bulunmuş olan bu yöntem sayesinde cam sektöründe yüksek standartlı cam üretimi başlamıştır.  Eritilmiş kum, soda külleri, dolomit ve kireç taşı ile karıştırılarak 12ft (3.65m) eninde kalay havuzuna dökülerek soğuyuncaya kadar yüzdürülür ve kesilir.

Float glass üretim metodu sayesinde düz ve optik netlikte cam üretilir. Aynı şekilde düz cam, renkli cam, yüksek performanslı cam, desenli cam, demiri alınmış cam elde edilir.

Kaplamalı Cam:
Sert pyrolytic kaplamalar mikroskobik incelikteki metal oksitlerinin kimyasal buharlaşma işlemi ile float glass metoduna dâhil edilir. Bu işlem sonrasında oldukça dayanıklı rahat taşınabilen veya uygulanabilen sağlam camlar ortaya çıkar. Low-e, güneş kontrol, kendini temizleyen, düşük yansıtmalı camlar kaplama işlemi ile üretilir. Pilkington pyrolytic kaplama alanında sektörün lideridir.

Yalıtımlı Cam:
Yalıtımlı cam iki veya daha fazla cam panelinin bir araya gelmesiyle ve aradaki hava boşluğunun izole edilmesiyle üretilir. Yalıtımlı camların en önemli avantajı ısı yalıtımı ve güneş kontrolü sunmasıdır. Birçok cam tipi yalıtım camı olarak işlenebilir.

Lamine Güvenlik Camı:
Bir veya daha çok cam katmanı ile plastik reçine ara katmanın birbirine yapıştırılması ile elde edilir. Kırılması durumunda ara katmanlar camı bir arada tutmak için tasarlanmıştır. Teknik olarak tüm cam tipleri lamine edilebilir, ara katman sayısı ve kalınlığına göre kurşun, darbe veya bombaya dayanaklı hale getirilebilir. Lamine cam standart teknikler kullanılarak kesilir ve işlenir.

Temperli Cam:
Güçlendirilmiş veya Güvenlik camı olarak da adlandırılır. Normal camlara kıyas ile kırılmaya karşı daha dayanıklıdır. Normal camlardaki kırılma sonrası yaralanmalara kıyasen temperli camlar kırıldıklarında küçük parçalara ayrılarak dağılırlar, bundan dolayı yaralanma risklerini asgariye indirir. Camlar temperli cam haline getirildikten sonra kesme, taşlama gibi işlemler yapılamamaktadır. Temperleme işlemi özel ısıtma sistemlerinde camların ortalama 700 °C seviyelere getirilip ani ve hızlı olarak hava ile soğutulmasıyla elde edilir. (ısı değeri camın kalınlığına göre değişmektedir)

Eşit kalınlıktaki normal camlara göre yaklaşık 5 kat daha güçlüdür. Isıya karşı daha dayanıklıdır.

Binalarda dış cephe camlarında, dükkân vitrinlerinde, şömine muhafazaları ve fırın kapaklarında Araçların yan ve arka camlarında duş ve küvet camlarında kullanılır.

Isı İle Güçlendirilmiş Cam (Yarı temperli)
Yarı temperli cam 680 °C ısıtıldıktan sonra soğutularak elde edilir. Temperli cama göre daha yavaş soğutulursa iki kat daha güçlü olur. Kırılması durumunda büyük parçalara bölünür ve çoğunlukla doğramanın içinde kalır. Yarı temperli cam temperli gibi güvenlik camı olarak inşaat mevzuatlarınca kabul edilmez.

Doğru Cam Seçimi:

Cam seçimi bina tasarımı çevresi için önemli bir faktördür. Tasarımı, görünümü, ısı performansını ve konforu belirler. Doğru cam seçimi projelendirme aşamasında kritik bir önem taşır.
Tasarım aşamasında gereksinimler beklentiler doğrultusunda uygulamalar ve cam tipleri seçilir. Firmamız ve iş ortaklarımız proje gereksinimlerinize uygun olacak ürünleri tasarım aşamasında size sunarken projenin tamamlanmasına kadar geçen süreçte destek verir.

Ürün Seçimi ve Uygulama:
Pilkington proje gereksinimlerine yönelik olarak farklı kategorilerde toplanmıştır. Proje gereksinimlerine uygun olarak ürün özelliklerini ürün gruplarından karşılaştırabilirsiniz. Her kategori farklı semboller ile temsil edilir. Birçok cam çok fonksiyonludur.

Solar Control Thermal Insulation Fire Protection Noise Control Safety / Security Self Cleaning Decoration Glass Systems Special Applications Solar Energy
Solar Control Thermal Insulation Fire Protection Noise Control Safety / Security Self Cleaning Decoration Glass Systems Special Applications Solar Energy

İhtiyaçların Belirlenmesi:
Bazı önemli etmenler ihtiyaçların belirlenmesinde önemli rol oynar. Güneş ve ısı kontrolü dış görünüş (renk, saydamlık, yansıma) ile birlikte öncelikli bir tercih sebebi olmuştur. Projenin gereksinimlerinden ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda camın ne gibi özelliklerle (güvenlik, ses yalıtımı, kendini temizleme) üretileceği ortaya çıkar.

Kırılma ve Riskler:
Projelendirilmiş yerin dış ve iç etkenlerden doğacak kırılmaların göz ününde bulundurulması ve buna uygun ürün seçimi binada yaşayan ve çalışanların can güvenliğini arttırırken yaralanmaları azaltır.

Teknik Bültenler ve Broşürler:
Teknik bülten ve broşürlerimizden faydalanarak projenize en uygun ürünü teknik verileri karşılaştırarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçebilirsiniz.

Cam ve Enerji:
Pilkington ürünlerinin nasıl çığır açıcı olduğunu daha yakından anlayabilmek için enerji ve gaz’ın cama nasıl etki ettiği konusunda fikir sahibi olmak gerekir.

  • Isı artması hem güneş ışınlarından hem de dışarıdaki enerjiden kaynaklanır.
  • Güneş kontrolü, camın güneş ışınlarının etkisine karşı dirençli olması anlamına gelir. Renklendirilmiş veya kaplamalı cam güneşin enerjisini emerek (renkli cam) veya geri yansıtarak (kaplamalı cam)  kontrolü sağlar.
  • Güneş kontrolü güneş ısısını emerek (renkli cam) veya yansıtarak (kaplamalı cam) elde edilir. Pilkington Eclipse Advantage™ low-e cam ile her iki farklı camın kombinasyonu sağlanmıştır. Kaplamlı cam aynı zamanda low e kaplaması sayesinde ısıyı emer.
  • Isı kontrolü iç ve dış ısının veya soğuk ile sıcağın yalıtımıdır. Low-e camlar U-Factor yalıtım özellikleri ile ısı kontrolü sağlarlar.
METCAM

Uygarlık tarihinin ilk döneminden başlayarak gündelik yaşamın en vazgeçilmez gereklerinden biri olan cam, çağdaş teknolojinin verileri, modern mimarinin gereksinmeleri ile yepyeni bir boyut kazanmıştır.

DEVAMINI OKU
CAMEKS

Met Cam'ın yan kuruluşu olan Cameks dünyanın en büyük cam üreticisi olan Pilkington firmasının Türkiye temsilciliğini yapmaktadır.


DEVAMINI OKU
METCAM İthalat, İhracat ve Mühendislik Ltd. Şti.
Kızıltoprak, Bağdat C. No: 155/11 Korur Apt Kat:4 34724 Kadıköy - İstanbul / TR
+90 216 345 41 01
Copyright © MetCam 2019. Tüm Hakları Saklıdır.